Snel zoeken

Terug naar nieuws

Gemeente moet grondprijs verlagen

18-11-2010 - Gemeenten moeten ge­noegen nemen met lagere grond­prijzen, anders komt de bouw van nieuwe huizen niet op gang. Dat zeggen projectontwikkelaars en woningmarkteconomen. De grond­kosten dalen nauwelijks, terwijl de verkoopprijs van een gemiddelde nieuwbouwwoning de afgelopen twee jaar bijna 20 procent is ge­daald en de overige bouwkosten als arbeid en materialen nagenoeg gelijk blijven.

Veel gemeenten hebben bouwpro­jecten stilgelegd, omdat zij weige­ren de grondprijs te verlagen. Vere­niging Nederlandse Gemeenten (VNG) benadrukt dat de grond­prijs al iets gedaald is. „Het is veel te gemakkelijk te roepen dat de prijzen omlaag moeten", zegt VNG-directielid Jan Kees de Vet. „Het is beter als gemeenten met woningcorporaties, projectontwik­kelaars, bouwers en investeerders een gezamenlijke oplossing zoe­ken om de bouw weer op gang te krijgen."

Directeur Maarten Allers van het Coelo, het instituut dat econo­misch onderzoek doet naar lagere overheden, zegt dat gemeenten de grondprijzen niet kunnen laten da­len, omdat zij dan voorzieningen moeten schrappen.

Gemeenten hebben voor 12 mil­jard euro geïnvesteerd in bouw­grond. Volgens adviesorganisatie Deloitte moeten zij door de belab­berde woningmarkt zo’n 2,4 tot 3 miljard euro afschrijven op hun grondbezit. Daarnaast vermindert het kabinet de bijdrage aan ge­meenten met een miljard euro.